Arne Jacobsen, Munkegaardsstole (6)

Varenummer: 6234662

Næste bud: DKK 7.200
Vurdering: DKK 15.500
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Arne Jacobsen. Munkegaards stole, model 3105 'Myggen' af formspændt valnødfinér, med stel af sortlakeret stål. Fremstillet hos Howe, Middelfart. Udstillingsmodeller, fremstår uden brugsspor, dog kan der være enkle håndteringsmærker. Modelfoto. (6)

Auktionen afsluttes:  19-08-2022 20:28:00
Showroom:   Odense, DK