Arne Jacobsen, Munkegaardsstole (6)

Varenummer: 6234662
Hammerslagspris: DKK 7.200
Vurdering: DKK 15.500

Arne Jacobsen. Munkegaards stole, model 3105 'Myggen' af formspændt valnødfinér, med stel af sortlakeret stål. Fremstillet hos Howe, Middelfart. Udstillingsmodeller, fremstår uden brugsspor, dog kan der være enkle håndteringsmærker. Modelfoto. (6)
Auktionen afsluttes:  09-10-2022 08:35:00

1679766 07-10-2022 22:56:29 DKK 7200