Arne Jacobsen, Munkegaardsstole, lys cognacfarvet læder (6)

Varenummer: 6137398

Næste bud: DKK 15.000
Vurdering: DKK 24.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Arne Jacobsen. Munkegaards stole, model 3105 'Myggen' af formspændt finér originalt betrukket med lys cognacfarvet Savanna læder fra Sørensen læder, monteret på ben af forkromet stål. Fremstillet hos Howe, Fremstår uden brugsspor, dog uden original emballage. (6)

Auktionen afsluttes:  19-08-2022 20:26:00
Showroom:   Odense, DK