Arne Jacobsen, Munkegaardsstole, sortbrun læder (2)

Varenummer: 6137395

Næste bud: DKK 5.000
Vurdering: DKK 8.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Arne Jacobsen. Munkegaards stole, model 3105 'Myggen' af formspændt finér originalt betrukket med sortbrun Ultra læder fra Sørensen læder (fv. kode; tango 41590), monteret på ben af forkromet stål. Fremstillet hos Howe, Udstillingsmodeller, fremstår med minimale/ingen brugsspor, dog uden original emballage. Håndteringsmærker kan forekomme. (2)

Auktionen afsluttes:  19-08-2022 20:08:00
Showroom:   Odense, DK