Arne Jacobsen, Oxford kontorstol, sort læder

Varenummer: 6242861
Hammerslagspris: DKK 2.000
Vurdering: DKK 5.000

Arne Jacobsen (1902-1971). Oxford lavrygget kontorstol, monteret på drejelig fempasfod af aluminium. Sæde og ryg ombetrukket med sort læder, ca. 5-6 år siden af prof. møbelpolstrer. Fremstillet hos Fritz Hansen, H. 88 cm. Sædehøjde 43 cm. Alm. små/lette/forventelige brugsspor; herunder småridser på fod.
Auktionen afsluttes:  20-08-2022 14:29:00

1545642 20-08-2022 07:40:02 DKK 2000