Arne Jacobsen. Oxford kontorstol.

Varenummer: 6179173
Auktionen er ikke begyndt
Næste bud: DKK 5.000
Vurdering: DKK 6.400
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Arne Jacobsen. Oxford kontorstol betrukket med cognac anilin læder. Fempas fod med stamme af aluminium og forkromet stål monteret på hjul. H. 97 cm. B. 46 cm. SH. ca. 53 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, 2005. Stel med pletter/slitage og brugsspor. Fremstår nybetrukket med cognac anilin læder, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer.

Auktionen afsluttes:  01-10-2022 09:24:40
Showroom:   Herlev, DK