Arne Jacobsen. Par 'Syver' barstole, model 3197 (2)

Varenummer: 6318474
Hammerslagspris: DKK 7.000
Vurdering: DKK 10.000

Arne Jacobsen. Par 'Syver' barstole med formspændte skaller i krydsfinér, betrukket med cognacfarvet læder, stel i forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3197. Sædehøjde ca. 66 cm. Fremstår med brugsspor, stedvist lettere anløbende stel, ridser i læder. (2)
Auktionen afsluttes:  25-03-2023 14:48:26

393128 24-03-2023 10:44:26 DKK 7000