Arne Jacobsen. Sæt på otte 'Myren', model 3101, i sort anilin læder (8)

Varenummer: 6204239
Auktionen er ikke begyndt
Næste bud: DKK 18.500
Vurdering: DKK 25.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Arne Jacobsen (1902-1971). Sæt på otte 'Myren' spisestole med skaller i formspændt krydsfinér, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3101, Fremstår nybetrukket med sort anilin læder. Sh. 45 cm. Minimale brugsspor. (8)

Auktionen afsluttes:  22-08-2022 16:45:30
Showroom:   Herlev, DK