Arne Jacobsen. Sæt på seks stole 'syveren' , Barnemodel 3107, hvidlakeret. (6)

Varenummer: 6225643
Vurdering: DKK 7.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks stole 'syveren', skaller af formspændt hvidlakeret/White 100 finér, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen 2008 med label herfra, Barnemodel 3107. H. 60/35 cm. Fremstår med brugsspor, sæder med mærker. (6)

Auktionen afsluttes:  15-08-2022 20:20:00
Showroom:   Vejle, DK