Arne Jacobsen. Sæt på seks stole 'syveren' , model 3107, sortlaseret. (6)

Varenummer: 6216726

Næste bud: DKK 9.000
Vurdering: DKK 12.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks stole 'syveren', skaller af formspændt sortlaseret finér, black 195, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen med label herfra, model 3107. H. 78/44,5 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (6)

Auktionen afsluttes:  15-08-2022 20:19:00
Showroom:   Vejle, DK