Arne Jacobsen. Seks 'Syverstole' model 3107, kirsebærtræ (6)
Fast pris:
9.345
Vurdering:
10.000
Arne Jacobsen (1902-1971). Et sæt på seks 'Syveren' stole, skaller af formspændt finéret kirsebærtræ, stel af forkromet stålrør. Sh. ca. 44 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor, nogle ridser og skrammer. (6)
Varen afsluttes:
08-03-2023 18:09:23