Arne Jacobsen. Seks 'Syverstole' model 3107, kirsebærtræ (6)

Varenummer: 6296546

Næste bud: DKK 7.400
Vurdering: DKK 10.000

Arne Jacobsen (1902-1971). Et sæt på seks 'Syveren' stole, skaller af formspændt finéret kirsebærtræ, stel af forkromet stålrør. Sh. ca. 44 cm.
Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen.
Fremstår med brugsspor, nogle ridser og skrammer. (6)

DKK 7.400

Køb nu pris
DKK 9.345
Auktionen afsluttes:  01-02-2023 20:37:46
Showroom:   DK, Roskilde, Store Hedevej