Arne Jacobsen. Seks 'Syverstole' model 3107, kirsebærtræ (6)

Varenummer: 6296546
Fast pris: DKK 9.345
Vurdering: DKK 10.000

Arne Jacobsen (1902-1971). Et sæt på seks 'Syveren' stole, skaller af formspændt finéret kirsebærtræ, stel af forkromet stålrør. Sh. ca. 44 cm.
Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen.
Fremstår med brugsspor, nogle ridser og skrammer. (6)
Varen afsluttes:  08-03-2023 18:09:23