Arne Jacobsen. Shaker sofabord, palisander

Varenummer: 5344407
Hammerslagspris: DKK 12.000
Vurdering: DKK 15.000

Arne Jacobsen. Shaker sofabord med rektangulær plade fineret med palisander, shakerstel af poleret aluminium. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3571 i 1960'erne mrk. herfra. H. 47 L. 152 B. 55 cm. Fremstår med nyrenoveret plade, mindre brugsspor på stel.
Auktionen afsluttes:  08-07-2019 19:11:49