Kategori  Vurdering

Arne Jacobsen. Shaker sofabord, palisander

Varenummer: 5344407

Næste bud: DKK 7.400
Vurdering: DKK 15.000
Arne Jacobsen. Shaker sofabord med rektangulær plade fineret med palisander, shakerstel af poleret aluminium. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3571 i 1960'erne mrk. herfra. H. 47 L. 152 B. 55 cm. Fremstår med nyrenoveret plade, mindre brugsspor på stel.

Auktionen afsluttes:  19-06-2019 20:10:00
Showroom:  DK, Aarhus, Egå Havvej