Arne Jacobsen. Spisestol, Model 3107 - 'Syveren' af teak

Varenummer: 6245142
Hammerslagspris: DKK 550
Vurdering: DKK < 1.000

Arne Jacobsen. Spisestol med skal af formspændt finéret teak, ben af forkromet stålrør. Formgivet i 1955. Udført hos Fritz Hansen i 1960'erne, model 3108 - 'Syveren'. gammel model med brugsspor, rust på ben.
Auktionen afsluttes:  07-08-2022 19:29:00