Arne Jacobsen. Syveren. Seks spisestole, orange (6)

Varenummer: 6241718
Hammerslagspris: DKK 4.800
Vurdering: DKK 6.000

Arne Jacobsen. 'Syveren'. Seks spisestole af orangelakeret, formspændt krydsfinér, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. SH. 42 cm. Fremstår med brugsslitage, ridser, en stol med manglende dæksel, alle med lettere defekt ryg, finerafslag. (6)
Auktionen afsluttes:  27-08-2022 20:10:40

1911759 22-08-2022 21:59:32 DKK 4800