Arne Jacobsen. Syveren. Seks spisestole, orange (6)

Varenummer: 6241718

Næste bud: DKK 4.800
Vurdering: DKK 6.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Arne Jacobsen. 'Syveren'. Seks spisestole af orangelakeret, formspændt krydsfinér, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. SH. 42 cm. Fremstår med brugsslitage, ridser, en stol med manglende dæksel, alle med lettere defekt ryg, finerafslag. (6)

Auktionen afsluttes:  13-08-2022 21:01:07
Showroom:   Aarhus, DK