Kategori  Vurdering

Asger Jorn. Komposition, olie på lærred.cd Denne vare er sat til omsalg under nyt varenummer 5091273

Varenummer: 5045372
Hammerslagspris: DKK 305.000
Vurdering: DKK 600.000
Asger Jorn. (1914-1973). Komposition, olie på lærred, sign. Jorn, samt på bagsiden 'Jorn 1950, signeret 1972'. 77,5 x 70,5 (84 x 77 cm)
Proveniens: Museumsbygningens Kunstauktioner, 2006. F. C. Boldsen. København. DK. Knud Thomsen, Esbjerg. DK

Litteratur: Guy Atkins: 'Asger Jorn: Jorn in Scandinavia 1930 - 1953' , nr. 633, afbildet side 386.

Auktionen afsluttes:  16-08-2018 15:00:00

818884 14-08-2018 22:45:25 DKK 305000
154139 07-08-2018 11:44:23 DKK 300000