Gå til mobilt website
Log ud
Bliv bruger
Min side
Hjælp
Auktioner
Fast pris
Kategorier
Få en vurdering
Tilbage
Auktioner
Hobby og samleobjekter
Bøger, kort, blade
Følg denne vare
Følg ikke denne vare mere
Du er ikke logget ind
Du følger nu denne vare
Varer jeg følger
Auli Gellii [Aulus Gellius]. 'Noctium Atticarum Libri Undeviginti', Paris 1532
:
6320238
Hammerslagspris
:
Vurdering
:
Nittende bind af Auli Gellii [Aulus Gellius] (125-180)'s polyhistoriske værk: 'Noctium Atticarum Libri Undeviginti (nam octavus preter capita desideratur) pluribus locis quàm antehac integriores. Cum Ascensianis scholiis, collectis fere ex Annotatis sane docti hominis Aegidii Maserii, Parisien' og med 'Annotationes Petri Mosellani protogensis in clarissimas Auli Gellii Noctes Atticas', i ét bind. Udgivet hos Josse Bade van Assche, Paris 1532 og 1534. Titelblad på begge med arkitektonisk ramme om centermotiv fremstillende bogtrykkeri i træsnit. Hellæderbind med rygforgyldning, Fremstår med aldersrelateret slitage, restaureret i ryggen på læder og titelblad (måske herved udeladt nogle af de første friblade?), titelblad og forsats med annotationer og overstregninger i blæk og bly.
31-01-2023 12:11:30
Fået hammerslag? - Se transportmuligheder når du
betaler for din vare
5
15
50
Alle
Kundenr.
Dato
Tid (CET)
Bud
2162655
31-01-2023
12:08:16
2600
Til toppen