Auli Gellii [Aulus Gellius]. 'Noctium Atticarum Libri Undeviginti', Paris 1532

Varenummer: 6320238
Hammerslagspris: DKK 2.600
Vurdering: DKK 4.000

Nittende bind af Auli Gellii [Aulus Gellius] (125-180)'s polyhistoriske værk: 'Noctium Atticarum Libri Undeviginti (nam octavus preter capita desideratur) pluribus locis quàm antehac integriores. Cum Ascensianis scholiis, collectis fere ex Annotatis sane docti hominis Aegidii Maserii, Parisien' og med 'Annotationes Petri Mosellani protogensis in clarissimas Auli Gellii Noctes Atticas', i ét bind. Udgivet hos Josse Bade van Assche, Paris 1532 og 1534. Titelblad på begge med arkitektonisk ramme om centermotiv fremstillende bogtrykkeri i træsnit. Hellæderbind med rygforgyldning, Fremstår med aldersrelateret slitage, restaureret i ryggen på læder og titelblad (måske herved udeladt nogle af de første friblade?), titelblad og forsats med annotationer og overstregninger i blæk og bly.
Auktionen afsluttes:  31-01-2023 12:11:30

2162655 31-01-2023 12:08:16 DKK 2600