Bernhard Hertz m.fl. 'Marguerite' broche af forgyldt sterlingsølv samt lang perle- og lapis lazuli halskæde (2)

Varenummer: 6312016

Næste bud: DKK 800
Vurdering: DKK 1.200

Bernhard Hertz m.fl. En 'Marguerite' broche af forgyldt sterlingsølv og hvid emalje, udført af Bernhard Hertz, København. Stemplet: B.H., Sterling, Denmark. Ø 4,3 cm. medfulgt af en lang halskæde trukket med mindre runde og ovale ferskvands kulturperler, perler af blå lapis lazuli samt afstandsstykker af metal. L. 180 cm. Smykkerne fremstår med brugsspor, broche med lille revne i emaljen. (2)

Auktionen afsluttes:  03-02-2023 20:21:00