Biblia Germanica, Strasbourg 1625, i samtidigt blindtrykt pergamentbind

Varenummer: 6320175

Næste bud: DKK 6.000
Vurdering: DKK 8.000

'Biblia. Das ist Die gantze H. Schrifft nach der Dolmetschung Vorreden und Marginalien D. M. Lutheri init mehre Concordatien'. Stor bibel in folio (ca. 38 x 25 cm) med kobberstukket titelblad af M. Merian, helsides kobberstukket portræt af Hertug Frans af Pommern, mindre, kobberstukket portræt af Professor og Ærkediakon Daniel Cramer samt spredte vignetter ved afsnits-/kapitel-afslutninger og begyndelser. Indbundet i samtidigt blindtrykt svinelæder på træperm med bogspænder, på forsats tekst på latin i blæk sign. Joh. Lundaeus. Bind fremstår med slitage og med skade på toppen af ryggen, skader i hjørnerne efter fjernede beslag, sider gulnede med spredte skjolder og pletter og enkelte sider let krøllede, titelblad og portrætside med skjolder, på titelblad og enkelte steder i teksten senere annotationer i blæk.

DKK 6.000
Auktionen afsluttes:  31-01-2023 14:05:30