Børge Mogensen. Lænestol betrukket med sort læder, model 2207

Varenummer: 6382317
Hammerslagspris: DKK 1.800
Vurdering: DKK 2.600

Børge Mogensen 1914-1972. Lænestol, model 2207, originalt betrukket med sort læder, originale løse hynder, ben af teak. Formgivet 1972. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik. Fremstår med krakeleringer og slitage på læder samt reparationer og små huller i canvas på bagside af hynder.
Auktionen afsluttes:  27-05-2023 18:35:00

1822318 27-05-2023 10:25:02 DKK 1800