Børge Mogensen. Reolsystem model Øresund af egetræ (9)

Varenummer: 5566892
Hammerslagspris: DKK 4.000
Vurdering: DKK 7.000

Børge Mogensen (1914-1972). Reolsystem model Øresund af egetræ. Bestående af; 1 underskab med 8 skuffer H. 69 B. 135 D. 54 cm, 2 åbne reoler med sokler, H. 125 B. 68 D. 36 cm, 1 overdel med skydelåger bag hvilke hylder H. 118 B. 125 D. 36 cm, 4 åbne reoler H. 59 B. 68 D. 36 cm, 1 åbne reol H. 59 B. 135 D. 36 cm. Fremstillet af AB Karl Andersson & Sönner, Sverige, stemplet samt etiket herfra. Fremstår med brugsspor, enkelte ridser og finér (9)
Auktionen afsluttes:  03-02-2020 20:37:36