Børge Mogensen. Sekretær / chatol fineret med teaktræ

Varenummer: 6252872
Vurdering: DKK 6.200
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Børge Mogensen (1914-1972). Sekretær / chatol fineret med teaktræ, front med tre skuffer samt nedfældelig klap bag hvilken hylder samt udtræksskuffer, monteret på massive ben af egetræ. Original nøgle medfølger. Fremstillet hos Søborg Møbler. 1950'erne. H. 120 B. 100 D. 30,546 cm. Fremstår med lettere brugsspor,

Auktionen afsluttes:  01-10-2022 11:26:40
Showroom:   Herlev, DK