Børge Mogensen. Sekretær / chatol fineret med teaktræ

Varenummer: 6252872
Hammerslagspris: DKK 4.600
Vurdering: DKK 6.200

Børge Mogensen (1914-1972). Sekretær / chatol fineret med teaktræ, front med tre skuffer samt nedfældelig klap bag hvilken hylder samt udtræksskuffer, monteret på massive ben af egetræ. Nøgle medfølger. Fremstillet hos Søborg Møbler. 1950'erne. H. 120 B. 100 D. 30,546 cm. Fremstår med reparation af ene håndtag samt ridser og brugsspor.
Auktionen afsluttes:  28-11-2022 13:14:42

2082329 27-11-2022 08:19:18 DKK 4600