Børge Mogensen. Sekretær/chatol, teaktræ/egetræ

Varenummer: 6240038
Vurdering: DKK 10.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Børge Mogensen. Sekretær / chatol af fineret teaktræ, front med tre skuffer samt nedfældelig klap bag hvilken hylder samt små skuffer, stel med runde tilspidsede ben af massivt sæbebehandlet egetræ. Fremstillet hos Søborg Møbler. 1950'erne. H. 120 L. 100 D. 46 cm. Fremstår med lettere brugsspor foruden enkelte mærker.

Auktionen afsluttes:  29-09-2022 19:36:25
Showroom:   Aarhus, DK