Børge Mogensen. Topers. sofa, brunt læder, model 2212

Varenummer: 6271564
Hammerslagspris: DKK 6.800
Vurdering: DKK 6.000

Børge Mogensen (1914-1972). To-personers sofa, betrukket med brunt læder, løse hynder med dunfyld, ben af massivt mahogni. Model 2212.Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik. Formgivet 1963. H. 75 cm. L. 159 cm. D. 80 cm. Fremstår med kraftig slitage og krakeleringer.
Auktionen afsluttes:  24-09-2022 16:45:00