Bordlampe af kinesisk porcelæn og forgyldt montering, 1900-tallet

Varenummer: 6274279

Næste bud: DKK 1.500
Vurdering: DKK 2.000

Bordlampe af kinesisk balusterformet porcelæn i blå-nisterede nuancer med forgyldt montering i form af profileret fodstykke samt ornamenteret krave og fatning. Oprindeligt udformet til petroleum, senere omgjort til el. H. 60 cm.
Lampen fremstår med aldersrelaterede brugsspor, skævhed, anløbninger samt stofledning og krave med tæring.
Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.

Køb nu pris
DKK 1.950
Auktionen afsluttes:  05-02-2023 20:10:27