Vurdering:
9.000
Brillantring af platin front prydet med 4 princess - cut diamanter, i alt ca. 0.40 ct. , flankeret af 18 større og mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.10 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS - SI. I alt ca. 0.50 ct. Stemplet med engelske Birmingham import gold Hallmarks. Vægt ca. 5,7 g. B. 0,6 cm. Ringstr. 53/16,75. Lette brugsspor.
28-02-2023 19:40:50