G. A. Clemens, 1870-1918 Makrelfiskeri Stenbjerg Strand 1915

Varenummer: 5999169
Hammerslagspris: DKK 4.200
Vurdering: DKK 8.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Denne vare er sat til omsalg under nyt varenummer 6008171
Gustav Adolf Clemens, olie på lærred. Makrelfiskeri ved Stenbjerg Strand (1915) 54 x 75 cm. (73 x 94 cm.) Signeret G.A.C 1915. Maleriet har været udstillet på Charlottenborgs Forårsudstilling.1915 Værket er omtalt i Weilbach´s kunstleksikon. med titlen: Makrelfiskeri Stenbjerg Strand (1915) På bagsiden nederst er der en mindre reparation, professionelt udført.

Auktionen afsluttes:  20-04-2021 20:40:00
Showroom:  Odense