Carl Frederik Sørensen En lodsbåd anduver en jagt, olie på lærred, sign.

Varenummer: 6132625
Vurdering: DKK 14.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Carl Frederik Sørensen (1818-1879). En lodsbåd anduver en jagt, olie på lærred, sign. C.F. Sørensen 1846. 40 x 61 cm (54 x 75 cm). Fremstår med fine, aldersrelaterede krakeleringer, bortretoucheret sejlskib i billedfeltets venstre side og misfarvet fernis.

Auktionen afsluttes:  12-01-2022 18:32:35
Showroom:  Aalborg