Carl Gustaf Pilo. Portræt af Kong Frederik V

Varenummer: 5326994
Vurdering: DKK 150.000

Carl Gustaf Pilo (1711 - 1793). Portræt af Kong Frederik V iklædt rustning og med elefantordnen ved højre side og i venstre hånd feltherrestav, olie på lærred, usign. 92x66 cm (103,5x77,5 cm)

Værket er registreret hos Statens Museum for Kunst og kopi af tilstandsrapport fra museets chefkonservator medfølger. Der medfølger samtidigt kopi af en udtalelse fra museumsregistratoren fra Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg.

Proveniens: Kunsthallens Auktioner april 1999 auk. 500. Inventar fra jysk Herregård.

Auktionen afsluttes:  18-06-2019 14:30:00