Carl Locher, tillskriven, Stockholms Ström

Varenummer: 5524836
Auktionen afsluttes
09-12-2019 21:41:00
Vurdering
SEK 9.000

CARL LOCHER (Danmark, 1851-1915), tillskriven: Stockholms Ström utsikt mot Södermalm, signerad C. Locher, olja på duk, 45x60,5 cm. . Carl Locher tillhörde Skagenmålarna, tillsammans med konstnärer som de äkta paren Marie och P.S. Kröyer samt Anna och Michael Ancher. Skagenmåleriet kännetecknas av ett realistiskt friluftsmåleri med valörrika skildringar av det intensiva ljuset. Carl Locher personligen var starkt inspirerad av den franska impressionismen och förnyade marinmåleriet i Danmark.. Auktionens marinmålning speglar båtlivet på Stockholms ström där Södermalm formar en silhuett vid horisonten. . . Svensk privatsamling

Showroom:  SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö