Cartier Pasha 'Chronograph'. Herrearmbåndsur i stål

Varenummer: 6370043
Hammerslagspris: DKK 12.000
Vurdering: DKK 20.000

Herrearmbåndsur fra Cartier. Model Pasha 'Chronograph', ref. nr. 2113, serienr. 6144XXX, købt år 2000.

Urkasse i stål, safirglas, lys skive med punktindeks, datovisning, riflet krone og pushers med cabochonsleben safir, bagkasse med glas, mekanisk værk med automatisk optræk, cal. 205, monteret på Cartier stållænke. Ø. 38 mm. uden krone, ca. indvendig Ø. 19 cm. Boks, pung, manual, servicekvittering, led og certifikat medfølger.

Fremstår med brugsspor, ridser og hak på glassets midte på højre. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet. Sidst serviceret år 2013 hos Cartier.
Auktionen afsluttes:  27-05-2023 20:21:59