Charles Eames. Model EA119 armstol.

Varenummer: 6230559
Auktionen er ikke begyndt
Næste bud: DKK 10.500
Vurdering: DKK 14.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Charles Eames (1907-1978). Kontorstol fra serien "Aluminium Group Konference" model EA119 i sort originalt hopsak uld med høj ryg. Stel samt fempasfod med hjul af forkromet aluminium. Justerbar højde og drejelig med vippefunktion i ryg. Formgivet i 1958. Fremstår senere lakeret på armlæn og fod. med minimale brugsspor som enkelte minimale ridser og lakafslag .

Auktionen afsluttes:  01-10-2022 14:45:40
Showroom:   Herlev, DK