Charles Eames. Model EA119 armstol.
Charles Eames (1907-1978). Kontorstol fra serien "Aluminium Group Konference" model EA119 i sort originalt hopsak uld med høj ryg. Stel samt fempasfod med hjul af forkromet aluminium. Justerbar højde og drejelig med vippefunktion i ryg. Formgivet i 1958. fremstår senere lakeret på armlæn og fod. med minimale brugsspor som enkelte minimale ridser og lakafslag .
Varen afsluttes:
29-02-2024 14:55:00