Varenummer: 4554866
Vurdering: DKK 65.000

Charles Eames 1907 - 1978. Armstole / kontorstole fra serien 'Aluminium Group' model EA-107 med stel og armlæn i poleret aluminium. Betræk af sort 'Premium' læder både foran og på ryg. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Minimale brugsspor, armlæn med almene hårridser.
Denne udgave at 'Aluminium Group' serien med læderbeklædning på ryggen fremstilles hos Vitra mod merbetaling.
Auktionen afsluttes:  01-01-1990 00:00:00