Charles Eames. Sæt på seks skalstole, model DSS, hvid polypropylen. (6)

Varenummer: 6246238

Næste bud: DKK 1.600
Vurdering: DKK 2.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Charles Eames 1907-1978. Sæt på seks stabelstole med originale skaller af hvid polypropylen. Fremstillet hos Vitra med mærke herfra, eftermonteret på stabelstel af forkromet stål. Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra, model DSS. H. 79,5/44 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker, anløbet stel. (6)

Auktionen afsluttes:  14-08-2022 20:17:00
Showroom:   Vejle, DK