Charles Eames. Soft Pad armstol, model EA-208

Varenummer: 5371639

Næste bud: DKK 650
Vurdering: DKK 9.000

Charles Eames. Soft Pad armstol, model EA-208. Sæde og ryg med betræk af brunt læder, firpasfod og armlæn i poleret aluminium. Formgivet 1969. SH. 50 cm. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med ridser på stel og armlæn samt brugsspor.

Auktionen afsluttes:  22-11-2019 16:34:47