Christian Molbech. 'Dansk Ordbog' 1833 og 'Danske Ordsprog' 1850 (2)

Varenummer: 6320161

Næste bud: DKK 1.000
Vurdering: DKK 1.500

Christian Molbech (1783-1857). 'Dansk Ordbog', første og anden del, A-Ö, i ét bind. København 1833. I samtidigt hellæderbind med blindtryk, forgyldt bort og rygforgyldning. Samt 'Danske Ordsprog, Tankesprog og Riimsprog'. København 1850. Halvlæder med rygforgyldning. 'Ordbog' fremstår med særdeles velholdt bind, sider gulnede med spredte pletter og skjolder, 'Ordsprog' med aldersrelaterede brugsspor og lettere gulnede pletter. (2)

Auktionen afsluttes:  05-02-2023 21:01:44