Christine Larsen. Komposition med udsigt over by (cd)

Varenummer: 6239620
Hammerslagspris: DKK 5.600
Vurdering: DKK 7.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Christine Larsen (gift Swane) (1876-1960). Komposition med udsigt over by (antagelig Kerteminde), olie på lærred, usign. På bagsiden stempel, signatur og sags nr. fra Johannes Larsen Museet i forbindelse med verificering af kunstneren, da maleriet fremstår usigneret. 49 x 36 cm. (57,5 x 44 cm.)

Christine Larsen (Swane) var søster til Johannes Larsen, et af de vigtigste medlemmer af Fynboerne, som hun var sammen med som ung. Hun adopterede deres naturalistiske tilgang og stærke brug af farver, som det fremgår af hendes tidlige blomstermalerier. Efter at have studeret ved Det Danske Akademi (1898–1901) under Viggo Johansen blev hun instrueret af Jens Ferdinand Willumsen, Fritz Syberg og Harald Giersing. Omkring 1910 mødte hun Karl Isakson og Sigurd Swane, som introducerede hende til fransk samtidskunst. Hendes ægteskab med Swane sluttede i 1920, da de blev skilt. Deres søn, Lars Swane (1913–2002), var også en succesfuld kunstner.

Auktionen afsluttes:  21-07-2022 20:23:00
Showroom:   Vejle, DK

1542996 16-07-2022 19:14:48 DKK 5600