Kategori  Vurdering

Christopher Hiller. Sønderjysk regence hovedvandsæg af sølv, Løgumkloster omkr. 1790

Varenummer: 5335466
Hammerslagspris: DKK 2.000
Vurdering: DKK 3.000
Sønderjysk Louis Seize hovedvandsæg af sølv drevet med guirlander, forgyldt lågknop i form af blomst, indvendigt forgyldt, fod med balsamgemme ligeledes indvendigt forgyldt. Stemplet med mestermærke for Christopher Hiller (1746-1800, eneretsbevilling i Løgumkloster 1786). Nålepunslede navnetræk og årstal under foden. H. 8 cm. Vægt ca. 50 g. Fremstår med let skævhed.

Auktionen afsluttes:  23-05-2019 21:00:00