Claus Johansen cd. Olie på på plade ' Markfeldter og Gaard' ca. 1937

Varenummer: 5137282
Hammerslagspris: DKK 17.500
Vurdering: DKK 25.000

Claus Johansen (1877-1943). Olie på på plade. Komposition med marker og gård betitlet ' Markfeldter og Gaard' . Sign. CJ og på bagside betitlet og dateret ca. 1937. Værket har tilhørt Overlærer A.E.Kofoed, Svaneke. 39x53 cm. (45x59 cm.)
Claus Johansen var bosidende på Bornholm. Litt: Bornholms Kunstmuseum 2007 " Claus Johansen: 1877-1943", I 2002 skrev journalisten og forfatteren Hansaage Bøggild artiklen "Verdenskunst på Abildgård " i Bornholmske Samlinger om von Gartens, med fotos af gården Abildgaard og portræt af ham og Claus Johansen.
Auktionen afsluttes:  31-10-2018 20:06:50