Dansk militær ringhanepistol M/1848 - Liege

Varenummer: 6239235

Næste bud: DKK 6.800
Vurdering: DKK 9.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Dansk militær ringhanepistol M/1848 Liege. Stemplet 4 DR: 1E: 110: på venstre side af piben (4. Dragonregiment 1. Eskadron nr. 110). Låsepladen er mærket kromet M 49. TL 44 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Kan frit erhverves.

Auktionen afsluttes:  20-08-2022 14:57:09
Showroom:   Næstved, DK