Dansk militær ringhanepistol M/1848 - Liege

Varenummer: 6239235
Vurdering: DKK 9.000

Dansk militær ringhanepistol M/1848 Liege. Stemplet 4 DR: 1E: 110: på venstre side af piben (4. Dragonregiment 1. Eskadron nr. 110). Låsepladen er mærket kromet M 49. TL 44 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Kan frit erhverves.
Auktionen afsluttes:  10-09-2022 17:05:01