Dansk møbelproducent. Høj skænk, teaktræ

Varenummer: 6219487

Næste bud: DKK 2.000
Vurdering: DKK 3.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Dansk møbelproducent. Høj skænk af fineret teaktræ, front med to skuffer, og tre låger bag hvilke hylder. Stel med runde tilspidsede ben af massivt egetræ. 1950/60'erne. H. 121 L. 154 D. 41,5 cm. Fremstår med brugsspor, et hak, ridser og skjolder på topplade, falmet/skjoldet på ene side, hak bagerst på ene side, åbne samlinger på understel. Nøgle medfølger.

Auktionen afsluttes:  30-06-2022 12:57:06
Showroom:   Aarhus, DK