Dansk møbelproducent. Lænestol / øreklapstol, 1940/1950'erne

Varenummer: 6290213

Næste bud: DKK 2.400
Vurdering: DKK 3.400

Dansk møbelproducent. Lænestol / øreklapstol betrukket med kedersyet knapsyet grønt møbelstof, stel af massivt bejdset bøgetræ, svungne armlæn og tilspidsede ben. 1940/1950'erne. Sh. 42 cm. Fremstår med brugsspor, svage skjolder og mindre pletter på stof, slitage på armlæn.

Auktionen afsluttes:  13-12-2022 19:45:30
Showroom:   DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej