Vurdering:
60.000
Wilhelm Marstrand. Ung stående nøgen kvinde med løsthængende klæde. Olie på lærred. 61 x 32 cm. (73 x 45). Krakelleringer.
Proveniens: Dr. Phil, Bogtrykker Fr. Knudtzon.
Udstillinger: 'Marstrand-udstilling, tillæg kat. nr. 579. Efteråret 1898.
I år er det 200 år siden Marstrand blev født. Modelmalerierne var sjældne, og de fleste forblev i kunstnerens eje, og solgtes på hans dødsboauktion, hvor hans kunstnerkolleger erhvervede de fleste.
01-01-1990 00:00:00