Vurdering:
EUR
70.000
521.500
Vase, porcelæn, formentlig 1200-/1300-tallet, blåt underglasurmaleri på hvid grund, høj skulderform med smal munding over kort hals og smal fod, trezonet maleri, i det midterste område fortællende scener med tema fra Song-perioden, viser en tigerkampscene og mandlige figurer i landskab, skulderområde med bånd af blomster- og bladranker, nederste vægområde med tungelignende felter og blomster, indrammet signatursegl i figurscenen, H.: 40,8 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, mangler i glasuren, skrammer.
01-01-1990 00:00:00