Varenummer: 4809037
Vurdering: EUR 70.000
DKK 521.500

Vase, porcelæn, formentlig 1200-/1300-tallet, blåt underglasurmaleri på hvid grund, høj skulderform med smal munding over kort hals og smal fod, trezonet maleri, i det midterste område fortællende scener med tema fra Song-perioden, viser en tigerkampscene og mandlige figurer i landskab, skulderområde med bånd af blomster- og bladranker, nederste vægområde med tungelignende felter og blomster, indrammet signatursegl i figurscenen, H.: 40,8 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, mangler i glasuren, skrammer.
Auktionen afsluttes:  01-01-1990 00:00:00