Varenummer: 6282091
Vurdering: DKK 4.600

Kgl. Hofjuveler Peter Hertz. Fiskebestik af sølv til seks personer udført med perlestaffering på skaft og ciselering på tænder. Stemplet med P. Hertz bomærke samt Københavns bymærke, anno 1918. L. 18,5-19,5 cm. Samlet vægt: ca. 610 gr. Bestikket fremstår med aldersrelaterede brugsspor og graveret monogram på skaft. (12)
Auktionen afsluttes:  04-12-2022 20:12:04