Varenummer: 6282485
Vurdering: DKK 12.000

Kay Bojesen, København (f. 1886 - d. 1958). Moderne kande med trind korpus, let svunget hældetud samt formskåret hank af massiv ahorn. Stemplet KBS, Kay Bojesen bomærke samt 830S. 1900-tallets midte. H. 13 cm. B. 20 cm. Vægt: ca. 458 gr.
Kanden fremstår med aldersrelateret brugspræg samt lille afslag på træhank.

Læs Kay Bojesen' kunstnerprofil her
Auktionen afsluttes:  03-12-2022 19:31:13