Stilfulde møbler

Varenummer: 6349853
Vurdering: DKK 16.000

C. W. Eckersberg (1783-1853), dennes skole. Interiør fra en norditaliensk kirke. Olie på lærred. Utydeligt sign. 'H.D.C. (?) MARTI 18...'. Ca. 1810-/ 1820. 48 x 35 (57,5 x 44,5) cm.

Fremstår med let overfladesnavs; enkelte aldersrelaterede krakeleringer.

Nærværende maleri står i både stil og komposition C. W. Eckersbergs kunst nær, bl.a. ved udformningen af den knælende kvinde i forgrunden, som typemæssigt svarer til den ene af de knælende kvinder i C. W. Eckersbergs værk 'Andagt ved Den Hellige Port i Peterskirken' fra 1814 (Nivaagaards Malerisamling).

Auktionen afsluttes:  30-04-2023 13:01:47