Ellinor Vedel. Fire illustrationer (4)

Varenummer: 6355474
Vurdering: DKK 1.800

Ellinor Vedel (1928-2007). Fire illustrationer udarbejdet til Aller Press A/S, akvarel på papir, sign./B Ellinor Vedel. 54,5x74,5 cm. Enkelte rifter og håndteringsmærker (4)

Ellinor Vedel arbejdede i efterkrigstiden som international model og tegnede i flere år til Aller Press A/S, der har bragt hendes illustrationer i bl.a. Dansk Familieblad.
Auktionen afsluttes:  01-07-2023 14:14:00
Showroom:   DK, København, Midtager