En samling smykker af sterlingsølv m.v. (30)

Varenummer: 6209645

Næste bud: DKK 1.900
Vurdering: DKK 3.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

En samling smykker af sterlingsølv bestående af 6 vedhæng med 3 kæder og 2 kautchuksnore, den ene af kautchuksnorene tillige med lille ring af 14 kt. guld (ustemplet, syretestet), 2 kæder med integrerede vedhæng, bl.a. Thorshammer, 2 armlænker, bl.a. en ankerarmlænke, begge L. 21 cm, 8 ringe, str. 57,5, 58, 3x59 og 3x61, et par ørestikker (den ene mangler lås). Samlet vægt af sølv ca. 260 g.
Endvidere en Dyrberg/Kern-kæde af forsølvet metal, en kæde af forgyldt metal, stjernevedhæng af forgyldt metal i bomuldssnor samt en kæde med store turkisfarvede sten, muligvis howlit. Fremstår med brugsspor, den forgyldte kæde med slid på låsen. (30)

Auktionen afsluttes:  15-08-2022 08:40:18
Showroom:   Vejle, DK