Engelsk Tedåse samt smykkeskrin af sølv (2)

Varenummer: 3839404
Hammerslagspris: DKK 925
Vurdering: DKK 1.500

To dele Engelsk sølv best. af Tedåse i barokform punslet med blomster, bladværk og engle, stemplet Edward & Son, Glasgow H. 9 cm, Ø. 9 cm samt smykkeskrin af H. Matthews på fire fødder med skævknækket kant, indvendigt monteret med plys og satin. Stemplet H.M samt Birmingham 1922. Begge dele fremstår med aldersrelateret brugsspor og buler. Samlet vægt 340 gram. (2)
Auktionen afsluttes:  25-05-2015 15:10:11