Et par ametyst-, safir- og brillant-rosetørestikker af 18 kt. hvidguld. (2)

Varenummer: 6297433

Næste bud: DKK 5.000
Vurdering: DKK 6.400

Et par moderne ametyst-, safir- og brillant-rosetørestikker af 18 kt. delvis oxideret hvidguld prydet med 2 større runde cabochonslebne ametyster omkranset af 44 facetslebne safirer, i alt 0.90 ct., flankeret af 6 brillantslebne diamanter, i alt 0.25 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed. SI-P1. Caraten på brillanter og safirer er stemplet i stikkerne.
Samlet vægt ca. 5,2 g. Ametyster Ø 9,79 mm. Roset Ø 1,3 cm. H. 1,8 cm. Lettere brugsspor på hvidguld. (2)

DKK 5.000
Auktionen afsluttes:  12-12-2022 18:20:33