Et par engelske pink safir- og brillantørestikker af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 1.26 ct. (2)

Varenummer: 6313900

Næste bud: DKK 6.000
Vurdering: DKK 7.600

Et par små pink safir- og brillantørestikker af 18 kt. hvidguld prydet med 2 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.26 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS., vedhængende to større dråbeformede facetslebne pink safirer, i alt ca. 1.00 ct. Stemplet 750 med engelske Birmingham gold Hallmarks 2004.
Samlet vægt ca. 1,5 g. L. 1,72 cm. Minimale brugsspor, begge bagstikker mangler. (2)

DKK 6.000
Auktionen afsluttes:  01-02-2023 19:15:15